Wednesday, February 29, 2012

Të rinjtë në botë të ndaluar pirjen e duhanit! pirja e duhanit mund të shkaktojë vdekjen

Të rinjtë në botë të ndaluar pirjen e duhanit! pirja e duhanit mund të shkaktojë vdekjen

Njerëzimi, sidomos brezi i ri unë do të të le të fillojë pirjen e duhanit ndaluar, e ardhmja juaj është ende shfaqet gjerësisht për mirëqenien dhe lumturinë e jetës tuaj, fëmijët dhe familjen tuaj.shkencërisht duhanit provuar mund të shkaktojë vdekjen nga sëmundjet e zemrës, kancerit të mushkërive, duke shkaktuar dobësi (impotenca) dhe mund të çojë në fëmijët duke u lindur deformuara yanh, për të mos përmendur humbjet ekonomike e shkaktuara për shkak të shpenzimeve shëndetësore, për ata që janë të varur edhe të gatshëm për të blerë një paketë cigare në krahasim me blerë qumësht për fëmijën e saj.nga pikëpamja e Islamit, i dytë më i madh mysliman organizatë Muhammadiyah ka lëshuar një fetva duhanin paligjshme, kjo njëjti ligj ndalon muslimanët për të ngrënë, e gjak derri, jo kafshët e ngordhura therur në emër të All-llahut subhanehu ve teala.Pirja e duhanit është parë si një vetëvrasje ngadalë, ndërsa në Islam Personi i cili kreu vetëvrasje mund të automatikisht të shkojë në ferr.Pra, O shkëmbim që fermerët duhanit prodhimit të gjithë botën e bimëve tuaj, nga duhani (karafil) të produkteve të tjera në një mënyrë pozitive, të tilla si oriz misri dhe gruri, është gruaja juaj do një fëmijë me një anëtar të gjallë e produkteve hallall, më tepër se një rast vrasës të produkteve Duhan (karafil) .Di-ANKA djalë të ri, gjyshja ime, gjyshi im, o ati im, dhe vëllai biologjik e numrit 6 (fëmijët tanë 10) vdiq nga kanceri në mushkëri.Unë ende kanë një vëlla më të ri që nuk ka, 3 të cilët janë të varur për cigare, gati 5o vjeç, të varur nga cigaret kanë dëmtuar nervat, kështu që deri në këtë moshë nuk ka asnjë dëshirë për të punuar.Vegim dhe punon fantazi si një varësisë nga droga.Unë kam miq në xhemat në xhami fqinjëve shpesh Annuriah, Depok, West Java. Emri i tij është Zoti Nana, sepse unë tani shpesh namazi me xhemat (lutje) në xhami pesë herë që unë u qëlluan nga profesioni im si gazetar nga Pekini për shkak Pekin Oristar Oristar Media Media më në gjendje për të gjykuar punën time për shkak të një goditje të simbolit diabeti).Z. Nana është e fortë vetëm me xhemat, të akshamit dhe të sabahut Isha, dhe nuk Djuhur dhe KR, kur ai ishte duke ecur ngadalë, por pasioni ende të fortë për asamblenë.E pyeta zotin Nana (mosha rreth 60 të), pse ai në mënyrë të përsëritur kirurgji zemra (anashkalojë valve oprasi plug), përfshirë trurin e tij një herë në operacion në Spitalin e Zemrës së Shpresës Kita, Xhakarta. '' Unë kam qenë tymi i ri i fortë'', tha z Nanang.'' I përdorur për të duhanpirësve të rënda, kishte ndaluar pirjen e duhanit për hir të nipërit e mbesat e mia,'' tha CEO i famshëm dhe kompani ngjarje organizimin Adre Subono Music në një emision televiziv në Xhakartë. Adre Subono më parë në kirurgji të zemrës.
Lajme për pirjen e duhanit

TRIBUNNEWS.COM - Sytë janë një nga pesë shqisave të cilat kanë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e të gjitha format e aktivitetit njerëzor. Pa një sy të shëndoshë, ju mund të përjetojnë një grimë e rezistencës, si në një karrierë.Shumë mënyra për të mbajtur sytë tuaj të qëndrojnë të shëndetshme, për shembull duke ngrënë ushqime me vlera ushqyese që janë të mira për sytë. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të ndiqni këto këshilla për të mbajtur vizioni juaj mbetet në kushte optimale:A. Veshin syze dielliRrezet e diellit jo vetëm që dëmtojnë lëkurën, por edhe sy. Nëse një sunscreen mund ta mbrojtur lëkurën tuaj nga ekspozimi i diellit, atëherë ju mund të përdorni syze dielli për të mbrojtur sytë tuaj nga rrezet ultravjollcë.Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj diellit në sy mund të shkaktojë cataracts dhe degjenerimit makular. Kjo është për shkak të rrezeve të diellit ultraviolet depërtojnë në retinë që shkakton dëmtimin e syrit. Kur zgjedh syze dielli, nuk e përdorin syzet për kozmetike, por të zgjidhni syzet që mund të ofrojnë mbrojtje të 99 për qind ose 100 për qind e rrezeve UV.2. Lënë duhaninPirja e duhanit është shumë i njohur me zhvillimin e sëmundjeve të tilla si mushkëri. Megjithatë, pirja e duhanit ka gjithashtu një marrëdhënie të drejtpërdrejtë me problemet e syve. Nëse ju jeni një duhanpirës, ​​atëherë ju jeni në rrezik të gjetjes së një numër i sëmundjeve të syve, duke përfshirë katarakte, të degjenerimit makular, sindromi i thatë syve, dëmtim optik nervore, dhe madje edhe retinotherapy diabet.3. Kufizoni konsumin e alkoolit tuajNëse ju ka pëlqyer konsumimin e alkoolit, shanset janë se nuk do të dëmtojë sytë tuaj. Por pirja e tepruar për periudha të gjata mund të shkaktojë dëme sy. Abuzimi i alkoolit në afat të gjatë mund të shkaktojë degjenerim optik nervore, e cila mund të çojë në uljen e vizionit, dobësi, dhe aftësinë për të dalluar ngjyrat ulur.4. Gjaku Kontrollit presion dhe kolesteroliPresionin e lartë të gjakut (hipertensionit) nëse nuk trajtohet mund të ndikojë në vizionin dhe madje edhe të shkaktojë hipertension retinotherapy. Por lajmi i mirë i kësaj gjendje mund të parandalohet duke e mbajtur presionin e gjakut mbetet normale. Përveç kësaj, është gjithashtu e rëndësishme për të ruajtur nivele të shëndetshme të kolesterolit. Sepse nivelet e larta të kolesterolit në gjak mund të çojë në mbyllje retinal venë (sëmundje vaskulare sy).5. Mbani sheqerit tuaj në gjakNivelet e larta të sheqerit në gjak nuk janë të kontrolluara në afat të gjatë mund të çojë në retinotherapy diabet. Sy Retinotherapy dëme në diabet është shtresa e thellë e syrit, retina. Komplikime tjera të syrit që lidhen me diabetin përfshijnë: verbëri, erozioni corneal, e katarakt, vizion të dyfishtë, dhe gjakderdhje.6. Antioxidant ushqime të pasuraUshqimi ushqime të pasura me antioksidantë të tilla si spinaq, lakër jeshile, zarzavate dhe mustardë janë shumë të mira jo vetëm për sytë, por shëndeti i përgjithshëm. Antioxidants janë vitamina që mbrojnë dhe riparojnë qelizat nga dëmtimi, si infeksion, në mënyrë që të mbani sistemin tuaj imunitar të qëndrojnë të fortë. Frutat dhe perimet janë të larta gjallë në antioxidants berries përfshijnë, kumbulla të thara, kumbulla, lakër, patëllxhan, fasule, dhe verë të kuqe.Komisioni për Çështjet Ligjore dhe Kryetar i Muhammadiyah lëshoi ​​një fetva pirjen e duhanit, të martën, sepse Muhammadiyah ndjehen efektet negative të duhanit mbi shëndetin, social, dhe ekonomik.
"Me lëshimin e këtij fetva duhanit, fetvaja do të thotë 2005 ka përfunduar", tha kryetari i Ekzekutivit Qendror Muhammadiyah në krye të Ilyas Çështjeve Ligjore Komitetit Yunahar
Në vitin 2005 Komisioni për Çështjet Ligjore i parë lëshoi ​​një fetva që thotë, pirja e duhanit ligjet e lejuar, që do të thotë kjo mund të bëhet, por nëse e majta mirë. Megjithatë, fetva u rishikua më vonë për shkak të efekteve negative të pirjes së duhanit ka filluar të ndihet nga të gjitha sferat e jetës, jo vetëm nga duhanpirësit.
"Muhammadiyah ndjeni nevojën për të kujtuar publikut për rrezikun", tha Ilyas Yunahar.
Lidhur me rreth ndikimit negativ do të ndihet në mesin e punëtorëve të duhanit, Yunahar argumentojnë se ajo mund të tejkalohen. Pirja e duhanit fetvaja e shpenzimeve nuk do të bëjnë punëtorët e duhanit humbur jetesën e tyre.
"Punëtorët mund të mësohet për të lëvizur të lashtat mbjelljen e duhanit tjera që janë më të dobishme," tha Yunahar.
Sipas tij, në prani të një cigare të madhe industriale-shkallë, fermerët e duhanit nuk janë përfitues. Çmimi i shitjes së duhanit në nivel fermeri duhanit nuk është e lartë. Përfituesit kryesorë janë ndërmjetës. Fermerët e duhanit mbetet i varfër, tha ai.
Yunahar shtuar, Muhammadiyah do të ndjekë këtë fetva duke filluar nga brenda organizatës së pari dhe pastaj ftojnë të huajt të ndihen efektet negative të duhanit.
"Lidhur me çështjet industrinë e cigareve të punës që mund të preken për shkak të reduktimit të prodhimit të duhanit, unë mendoj se është përgjegjësi e qeverisë për të menduar në lidhje me çështjet e punës," tha Yunahar.
Plotësimi Yunahar dëshmi, Kryetari i Muhammadiyah Qendror Ekzekutiv Markus Shëndetësisë Sudibyo tha, fetvaja e ardhshëm do të sillen në seancën plenare të udhëheqjes qendrore të Muhammadiyah dhe do të shpërndahen në të gjithë Muhammadiyah organizatës, duke përfshirë edhe spitalet dhe shkollat.
Muhammadiyah Qendrore Bordi lëshoi ​​një fetva duhanin. Kjo është një rishikim i mëparshëm fetva duke deklaruar se lejueshme cigare.
"Nata e fundit ne kishte lëshuar një numër fetva 6 / / SM/MTT/III/2010. Muhammadiyah është e ndaluar cigare ", tha kryetari i Komisionit të Çështjeve Ligjore dhe Tajdid PP Muhammadiyah, si dihubungiokezone Anwar Arifin, të martën (2010/9/3).
Arifin tha se ka disa arsye pse agjencia përfundimisht ndalojnë pirjen e duhanit.
"Një i parë ne pamë në vlerësimin e ekspertëve mjekësor dhe akademikëve. Të gjithë janë dakord pirja e duhanit është diçka që është e rrezikshme, sepse ajo përmban aditiv dhe substancave të tjera të dëmshme ", ka thënë Arifin.
Ai shpjegoi se, në kushtet e çdo gjë që mund të dëmtojë feja u ndalua. "Pra, nga ana tjetër nuk ka harmoni midis normave të pikëpamje të fakteve shkencore," shpjegoi ai.
PP Muhammadiyah fetvaja ishte e lejueshme për të ndaluar pirjen e duhanit në vitin 2007. Arifin tha se agjencia nuk kishte bërë një përmbledhje të detajuar.
"Në qoftë se kjo nuk kishte qenë në studimin dhe jo shumë i materialeve të dhëna që janë më të plotë," tha ai.
Muhammadiyah fetvaja përfunduar, shtoi ai, me rezultatet e studimeve përfshijnë ekspertë nga dispilin shkenca të ndryshme.
Komisioni për Çështjet Ligjore dhe Kryetar i Muhammadiyah lëshoi ​​një fetva pirjen e duhanit, të martën, sepse Muhammadiyah ndjehen efektet negative të duhanit mbi shëndetin, social, dhe ekonomik.
"Me lëshimin e këtij fetva duhanit, fetvaja do të thotë 2005 ka përfunduar", tha kryetari i Ekzekutivit Qendror Muhammadiyah në krye të Ilyas Çështjeve Ligjore Komitetit Yunahar
Në vitin 2005 Komisioni për Çështjet Ligjore i parë lëshoi ​​një fetva që thotë, pirja e duhanit ligjet e lejuar, që do të thotë kjo mund të bëhet, por nëse e majta mirë. Megjithatë, fetva u rishikua më vonë për shkak të efekteve negative të pirjes së duhanit ka filluar të ndihet nga të gjitha sferat e jetës, jo vetëm nga duhanpirësit.
"Muhammadiyah ndjeni nevojën për të kujtuar publikut për rrezikun", tha Ilyas Yunahar.
Lidhur me rreth ndikimit negativ do të ndihet në mesin e punëtorëve të duhanit, Yunahar argumentojnë se ajo mund të tejkalohen. Pirja e duhanit fetvaja e shpenzimeve nuk do të bëjnë punëtorët e duhanit humbur jetesën e tyre.
"Punëtorët mund të mësohet për të lëvizur të lashtat mbjelljen e duhanit tjera që janë më të dobishme," tha Yunahar.
Sipas tij, në prani të një cigare të madhe industriale-shkallë, fermerët e duhanit nuk janë përfitues. Çmimi i shitjes së duhanit në nivel fermeri duhanit nuk është e lartë. Përfituesit kryesorë janë ndërmjetës. Fermerët e duhanit mbetet i varfër, tha ai.
Yunahar shtuar, Muhammadiyah do të ndjekë këtë fetva duke filluar nga brenda organizatës së pari dhe pastaj ftojnë të huajt të ndihen efektet negative të duhanit.
"Lidhur me çështjet industrinë e cigareve të punës që mund të preken për shkak të reduktimit të prodhimit të duhanit, unë mendoj se është përgjegjësi e qeverisë për të menduar në lidhje me çështjet e punës," tha Yunahar.
Plotësimi Yunahar dëshmi, Kryetari i Muhammadiyah Qendror Ekzekutiv Markus Shëndetësisë Sudibyo tha, fetvaja e ardhshëm do të sillen në seancën plenare të udhëheqjes qendrore të Muhammadiyah dhe do të shpërndahen në të gjithë Muhammadiyah organizatës, duke përfshirë edhe spitalet dhe shkollat.
Xhakartë, KOMPAS.com - Xhakartë Guvernatori Fauzi Bowo, vendos një gjemb "No Smoking Area" në transportin publik në Terminalin e Bulus Lebak. Kjo është bërë në kuadër të zonave jo-pirja e duhanit fushatës simbolit KDM), të mbajtur në Terminal Lebak Bulus, Xhakarta, të enjten (2010/4/3).Në këtë fushatë, Bowo pohoi për rreziqet e pirjes së duhanit. "Pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin e duhanpirësve, dhe mund të shkaktojë kancer", tha ai. "Nëse ne duam të jetë i shëndetshëm, atëherë të ndaluar pirjen e duhanit. Natyrisht, fëmijët tanë do të jetë të shëndetshme, të bëhet familjet më të begata, si dhe mjedisi për mirë," shtoi ai.Fauzi gjithashtu theksoi barrën ekonomike të një problemet familjare gjithnjë e më të rënda nga pirja e duhanit. "Imagjinoni, vetëm 22 për qind të të ardhurave të familjes shpenzuar mbi pirjen e duhanit. Nëse kostoja është bërë për qëllime të tjera të tilla si arsimi, fëmijët dhe familjet ne do të ishte më mirë," tha Fauzi Bowo.Lidhur me këtë ngjarje, Fauzi ceremoni quajtur Foke deklaroi: "Unë jam i lumtur, sot ne jemi së bashku duke u përpjekur për të ndaluar pirjen e duhanit. Le të mbështesim këtë program, në mënyrë për të mbajtur vazhdim e sipër. Pra Xhakartë mund të jetë i lirë nga tymi i duhanit."Asnjë Zona Pirja e duhanit fushatë u organizua nga YLKI dhe Indonezi Cancer Foundation. Pasting stickers fillestare Zonat Smoking nga Bowo një ceremoni simbolike para se të mallrave, transporti të ngjashme tjetër suvatuar me stickers.Bowo me vullnetarët e fushatës në zonën e Terminalit No Pirja e duhanit në Lebak Bulus, Xhakarta, të enjten (2010/4/3).Duhanpirësit nuk do pasur parasysh JPK-Gakin CardXhakartë, KOMPAS.com - për Sigurim Shëndetësor ndihma familjeve të varfra (JPK-Gakin) dhe certifikata nuk mund të përballojë (SKTM) në shënjestër të mirë dhe të mos bien për qytetarët e kryeqytetit të njohur si duhanpirësve të rënda, Agjencia Xhakartë Shëndetësisë do të rishikojë përsëri kërkesat e dispozitës së JPK-Gakin kartë dhe SKTM ndaj nevojtarëve. Në këtë mënyrë, fondet dhe JPK-Gakin SKTM kishte buxhetuar PR 413.000.000.000 në 2010 Buxheti Capital mund të shfrytëzohen në shënjestër më mirë dhe të optimizuar në një përpjekje për të përmirësuar shëndetin e njerëzve në Xhakartë.
Kryeshefi mjekësore ose Kryeqyteti Shëndetësisë Zyra Dien Emmawati thonë shumë dakord me politikën e shprehur lidhur me kartën e Fauzi Guvernatori Bowo JPK-Gakin dhe SKTM që nuk do të jepet për duhanpirësit të rënda.
"Unë besoj kështu. Për çfarë i lirë nëse nuk trajtohet me një sjellje të shëndetshme, "tha Dien në Xhakartë, dielën (2010/2/21).
Megjithatë, për të realizuar atë diskursin, Dien nuk njihet aq e lehtë sa e kthyer pëllëmbën e dorës. Arsyeja është, nuk duhet të jetë një përmbledhje dhe analizë bëhet për të rinovuar kërkesat e prodhimin dhe shpërndarjen e JPK-Gakin kartë dhe SKTM. Në këtë mënyrë, ofrimi i kujdesit shëndetësor falas dhe mjekësi në kryeqytet në të ardhmen do të jetë më efikas, efektiv dhe optimal.
"Sigurisht, ne do të tregojnë për atë, nuk do të japë kartën Gakin dhe SKTM për duhanpirësit. Fatkeqësisht fondet janë përdorur për njerëzit që nuk duan të sillen në një jetë të shëndetshme, "tha ai.
Megjithatë, Dien nuk jeni të sigurt, kur politika e re për marrjen e kartës dhe SKTM JPK-Gakin, do të futet.
 
Të jetë i sigurt, ne do të tregojnë për atë, nuk do të japë kartën Gakin dhe SKTM për duhanpirësit.
HELSINKI, KOMPAS.com - me të vërtetë e shijshme kështu të punësuarve në Finlandë, përveç rrogës mujore të pranuar, në qoftë se ata të ndaluar pirjen e duhanit janë të shpërblehet!
Zyrtarët Gjithnjë e më shumë komunave dhe pronarët e bizneseve në vend nxiti disa edhe të paguajnë punonjësit e tyre për të ndaluar pirjen e duhanit.
Zyrtarët komunalë në Espo dhe Nokia, siç raportoi media lokale të dielën (2010/2/21), tashmë të ndalojë pirjen e duhanit, ndërsa i Helsinkit, Vaasa, dhe Seinajoki aktualisht duke u përpjekur për të bërë kampuset e tyre të duhanit pa. Në mesin e planit komunal, spitali është bërë ideja e parë për politikën zyrtare jo-pirja e duhanit. Të gjitha universitetet në Oulu dhe Kuopio gjithashtu ka zbatuar një ndalim të pirjes së duhanit.
Kompanitë në sektorin privat në Finlandë duke filluar nga zinxhirët e hoteleve të qumështit dhe sigurimi kompanitë janë duke bërë punën e tyre të bëhet jo-pirja e duhanit zonë. Pirja e duhanit është e dëmshme për punëtorët shëndetësorë, dhe zyrtarët më shumë finlandez janë të etur për punonjësit e tyre të lënë duhanin. Ata besojnë se investimet e tyre do të blihet në formën e punës që është më efikase dhe më pak pushimi mjekësor.
Megjithatë, Reijula ​​Profesor Kari në Institutin finlandez të shteteve shëndetësore profesionale, punëdhënësit nuk mund të detyrojë njerëzit të lënë duhanin. Për këtë arsye, bosët në Finlandë të mbajnë koston e terapisë zëvendësuese nikotina apo stimuj të holla për të shpërblyer punonjësit për zakonin e tyre të pirjes së duhanit.
Kompanitë janë më të interesuar në të, të tilla si Forklift dhe Derek kompani Pekkaniska, ka miratuar planin e stimujve për të inkurajuar duhanpirësit të thyer zakonin e tyre dhe nuk janë forcë ndalojnë zakonin.
Zëdhënës i kompanisë tha se, një punonjës i cili me sukses të ndaluar pirjen e duhanit për një vit do të marrë një bonus prej 1000 euro dhe 170 euro në vit më pas për të qenë në gjendje të mbrojë veten pa duhan.
Kompania gjithashtu ofron një bonus të holla për punëtorët të cilët nuk pinë alkool, dhe për ata të cilët rregullisht ushtrojnë.
Shekullit të 20, rreth 100 milionë njerëz në mbarë botën vdesin nga pirja e duhanit. Nëse situata është lënë pa asnjë përpjekje për kontrollin dhe parandalimin, kërcënimi i vdekjes për shkak të pirjes së duhanit në shekullin e 21, do të rritet në sa më shumë që 1 miliard njerëz.Indonezia është një parajsë për duhanpirësit, por një vend të dënimit për të mos pirjen e duhanit. Pirja e duhanit, u bë një mënyrë jetese që është e dëmshme për shëndetin. Çdo minutë mbi 9 persona vdesin nga pirja e duhanit. Konsumi i cigareve në Indonezi arriti në rreth 35 për qind të dominuar nga brezi i ri, pra ato të moshës 15 deri në 24 vjet.Në përgjigje sa i madh ndikimi i cigareve që mund të shkaktojnë përçarje apo përkeqësim të shëndetit për komunitetin, Keperawatanm Akademia (Nursing Akademia) Rrethit Wonogiri 'Giri Satria Husada së, ka mbajtur një seminar rajonal vendosjen e pa cigare. Ngjarja u mbajt në aktivitetet studio dhe të nxënit (SKB) Bulusulur Wonogiri dhe e ndjekur nga të gjithë studentët e Infermierise Akademisë.Asistent Drejtor (PD) 3 Nursing Akademia Satria Husada Giri, Nugroho prio Handono MKes skepticizëm, të themi, seminar paraqiti tre folës të përbëhet nga Drejtori i Infermierise Akademia NS Kristiana Falënderimi SKP Purwandari MKes, zëvendës kryetar i Asociacionit të mjekëve pulmonar Indonezi (PDPI) Dr Hadi Subroto Sp (K) MARS, dhe SH Maj DWI Kuswitanti MHum Wonogiri regjencë i Departamentit Juridik.Handono Sipas, worshop për përcaktimin e rajonit pa cigare, synon për të siguruar mbrojtje nga rreziqet e tymit të dorës së dytë, të sigurojë hapësirë ​​dhe një mjedis të pastër dhe të shëndetshëm për komunitetin, për të mbrojtur shëndetin publik në përgjithësi nga efektet negative të duhanit, parandalimin dhe eliminimin e rishtar varësinë kampusin duhanpirësit të prodhuesve të cigareve.Për këtë qëllim, kampus Nursing Akademia do të hapë një trajtim të klinikës shëndetësore të duhanpirësve dhe të sigurojë avokimin.Për të sjellë në kampusin në rajon pa cigare, do të pilotohet duke imponuar kufizime në fushat pirja e duhanit, duke krijuar një 'zonë e duhanit ". "Ne gjithashtu do të kryejë në mënyrë aktive e shtrirjes në rreziqet e pirjes së duhanit në shoqëri," tha Handono.Maj DWI Kuswitanti, tha Wonogiri ka iniciuar hapat për të bërë e (Perbup) Numri i dekretit: 21 nga 2010. Në të ardhmen, shtoi në maj, do të bëhet ligj për ndalimin e pirjes së duhanit në vende publike. Në cilat specifikuar sanksione të jetë një pengesë për njerëzit që shkelin

Në shekullin e 20-të, rreth 100 milion njerëz në mbarë botën vdesin nga pirja e duhanit. Nëse situata është lënë pa asnjë përpjekje për kontrollin dhe parandalimin, kërcënimi i vdekjes për shkak të pirjes së duhanit në shekullin e 21, do të rritet në sa më shumë që 1 miliard njerëz.Indonezia është një parajsë për duhanpirësit, por një vend të dënimit për të mos pirjen e duhanit. Pirja e duhanit, u bë një mënyrë jetese që është e dëmshme për shëndetin. Çdo minutë mbi 9 persona vdesin nga pirja e duhanit. Konsumi i cigareve në Indonezi arriti në rreth 35 për qind të dominuar nga brezi i ri, pra ato të moshës 15 deri në 24 vjet.Në përgjigje sa i madh ndikimi i cigareve që mund të shkaktojnë përçarje apo përkeqësim të shëndetit për komunitetin, Keperawatanm Akademia (Nursing Akademia) Rrethit Wonogiri 'Giri Satria Husada së, ka mbajtur një seminar rajonal vendosjen e pa cigare. Ngjarja u mbajt në aktivitetet studio dhe të nxënit (SKB) Bulusulur Wonogiri dhe e ndjekur nga të gjithë studentët e Infermierise Akademisë.Asistent Drejtor (PD) 3 Nursing Akademia Satria Husada Giri, Nugroho prio Handono MKes skepticizëm, të themi, seminar paraqiti tre folës të përbëhet nga Drejtori i Infermierise Akademia NS Kristiana Falënderimi SKP Purwandari MKes, zëvendës kryetar i Asociacionit të mjekëve pulmonar Indonezi (PDPI) Dr Hadi Subroto Sp (K) MARS, dhe SH Maj DWI Kuswitanti MHum Wonogiri regjencë i Departamentit Juridik.Handono Sipas, worshop për përcaktimin e rajonit pa cigare, synon për të siguruar mbrojtje nga rreziqet e tymit të dorës së dytë, të sigurojë hapësirë ​​dhe një mjedis të pastër dhe të shëndetshëm për komunitetin, për të mbrojtur shëndetin publik në përgjithësi nga efektet negative të duhanit, parandalimin dhe eliminimin e rishtar varësinë kampusin duhanpirësit të prodhuesve të cigareve.Për këtë qëllim, kampus Nursing Akademia do të hapë një trajtim të klinikës shëndetësore të duhanpirësve dhe të sigurojë avokimin.Për të sjellë në kampusin në rajon pa cigare, do të pilotohet duke imponuar kufizime në fushat pirja e duhanit, duke krijuar një 'zonë e duhanit ". "Ne gjithashtu do të kryejë në mënyrë aktive e shtrirjes në rreziqet e pirjes së duhanit në shoqëri," tha Handono.Maj DWI Kuswitanti, tha Wonogiri ka iniciuar hapat për të bërë e (Perbup) Numri i dekretit: 21 nga 2010. Në të ardhmen, shtoi në maj, do të bëhet ligj për ndalimin e pirjes së duhanit në vende publike. Në cilat specifikuar sanksionet të jetë një pengesë për njerëzit që thyejnë ato.

Wonogiri, Suara Merdeka CyberNews. Në shekullin e 20-të, rreth 100 milion njerëz në mbarë botën vdesin nga pirja e duhanit. Nëse situata është lënë pa asnjë përpjekje për kontrollin dhe parandalimin, kërcënimi i vdekjes për shkak të pirjes së duhanit në shekullin e 21, do të rritet në sa më shumë që 1 miliard njerëz.Indonezia është një parajsë për duhanpirësit, por një vend të dënimit për të mos pirjen e duhanit. Pirja e duhanit, u bë një mënyrë jetese që është e dëmshme për shëndetin. Çdo minutë mbi 9 persona vdesin nga pirja e duhanit. Konsumi i cigareve në Indonezi arriti në rreth 35 për qind të dominuar nga brezi i ri, pra ato të moshës 15 deri në 24 vjet.Në përgjigje sa i madh ndikimi i cigareve që mund të shkaktojnë përçarje apo përkeqësim të shëndetit për komunitetin, Keperawatanm Akademia (Nursing Akademia) Rrethit Wonogiri 'Giri Satria Husada së, ka mbajtur një seminar rajonal vendosjen e pa cigare. Ngjarja u mbajt në aktivitetet studio dhe të nxënit (SKB) Bulusulur Wonogiri dhe e ndjekur nga të gjithë studentët e Infermierise Akademisë.Asistent Drejtor (PD) 3 Nursing Akademia Satria Husada Giri, Nugroho prio Handono MKes skepticizëm, të themi, seminar paraqiti tre folës të përbëhet nga Drejtori i Infermierise Akademia NS Kristiana Falënderimi SKP Purwandari MKes, zëvendës kryetar i Asociacionit të mjekëve pulmonar Indonezi (PDPI) Dr Hadi Subroto Sp (K) MARS, dhe SH Maj DWI Kuswitanti MHum Wonogiri regjencë i Departamentit Juridik.Handono Sipas, worshop për përcaktimin e rajonit pa cigare, synon për të siguruar mbrojtje nga rreziqet e tymit të dorës së dytë, të sigurojë hapësirë ​​dhe një mjedis të pastër dhe të shëndetshëm për komunitetin, për të mbrojtur shëndetin publik në përgjithësi nga efektet negative të duhanit, parandalimin dhe eliminimin e rishtar varësinë kampusin duhanpirësit të prodhuesve të cigareve.Për këtë qëllim, kampus Nursing Akademia do të hapë një trajtim të klinikës shëndetësore të duhanpirësve dhe të sigurojë avokimin.Për të sjellë në kampusin në rajon pa cigare, do të pilotohet duke imponuar kufizime në fushat pirja e duhanit, duke krijuar një 'zonë e duhanit ". "Ne gjithashtu do të kryejë në mënyrë aktive e shtrirjes në rreziqet e pirjes së duhanit në shoqëri," tha Handono.Maj DWI Kuswitanti, tha Wonogiri ka iniciuar hapat për të bërë e (Perbup) Numri i dekretit: 21 nga 2010. Në të ardhmen, shtoi në maj, do të bëhet ligj për ndalimin e pirjes së duhanit në vende publike. Në cilat specifikuar sanksionet të jetë një pengesë për njerëzit që melanggarnNë shekullin e 20-të, rreth 100 milion njerëz në mbarë botën vdesin nga pirja e duhanit. Nëse situata është lënë pa asnjë përpjekje për kontrollin dhe parandalimin, kërcënimi i vdekjes për shkak të pirjes së duhanit në shekullin e 21, do të rritet në sa më shumë që 1 miliard njerëz.Indonezia është një parajsë për duhanpirësit, por një vend të dënimit për të mos pirjen e duhanit. Pirja e duhanit, u bë një mënyrë jetese që është e dëmshme për shëndetin. Çdo minutë mbi 9 persona vdesin nga pirja e duhanit. Konsumi i cigareve në Indonezi arriti në rreth 35 për qind të dominuar nga brezi i ri, pra ato të moshës 15 deri në 24 vjet.Në përgjigje sa i madh ndikimi i cigareve që mund të shkaktojnë përçarje apo përkeqësim të shëndetit për komunitetin, Keperawatanm Akademia (Nursing Akademia) Rrethit Wonogiri 'Giri Satria Husada së, ka mbajtur një seminar rajonal vendosjen e pa cigare. Ngjarja u mbajt në aktivitetet studio dhe të nxënit (SKB) Bulusulur Wonogiri dhe e ndjekur nga të gjithë studentët e Infermierise Akademisë.Asistent Drejtor (PD) 3 Nursing Akademia Satria Husada Giri, Nugroho prio Handono MKes skepticizëm, të themi, seminar paraqiti tre folës të përbëhet nga Drejtori i Infermierise Akademia NS Kristiana Falënderimi SKP Purwandari MKes, zëvendës kryetar i Asociacionit të mjekëve pulmonar Indonezi (PDPI) Dr Hadi Subroto Sp (K) MARS, dhe SH Maj DWI Kuswitanti MHum Wonogiri regjencë i Departamentit Juridik.Handono Sipas, worshop për përcaktimin e rajonit pa cigare, synon për të siguruar mbrojtje nga rreziqet e tymit të dorës së dytë, të sigurojë hapësirë ​​dhe një mjedis të pastër dhe të shëndetshëm për komunitetin, për të mbrojtur shëndetin publik në përgjithësi nga efektet negative të duhanit, parandalimin dhe eliminimin e rishtar varësinë kampusin duhanpirësit të prodhuesve të cigareve.Për këtë qëllim, kampus Nursing Akademia do të hapë një trajtim të klinikës shëndetësore të duhanpirësve dhe të sigurojë avokimin.Për të sjellë në kampusin në rajon pa cigare, do të pilotohet duke imponuar kufizime në fushat pirja e duhanit, duke krijuar një 'zonë e duhanit ". "Ne gjithashtu do të kryejë në mënyrë aktive e shtrirjes në rreziqet e pirjes së duhanit në shoqëri," tha Handono.Maj DWI Kuswitanti, tha Wonogiri ka iniciuar hapat për të bërë e (Perbup) Numri i dekretit: 21 nga 2010. Në të ardhmen, shtoi në maj, do të bëhet ligj për ndalimin e pirjes së duhanit në vende publike. Në cilat specifikuar sanksione të jetë një pengesë për njerëzit që shkelin

Në shekullin e 20-të, rreth 100 milion njerëz në mbarë botën vdesin nga pirja e duhanit. Nëse situata është lënë pa asnjë përpjekje për kontrollin dhe parandalimin, kërcënimi i vdekjes për shkak të pirjes së duhanit në shekullin e 21, do të rritet në sa më shumë që 1 miliard njerëz.Indonezia është një parajsë për duhanpirësit, por një vend të dënimit për të mos pirjen e duhanit. Pirja e duhanit, u bë një mënyrë jetese që është e dëmshme për shëndetin. Çdo minutë mbi 9 persona vdesin nga pirja e duhanit. Konsumi i cigareve në Indonezi arriti në rreth 35 për qind të dominuar nga brezi i ri, pra ato të moshës 15 deri në 24 vjet.Në përgjigje sa i madh ndikimi i cigareve që mund të shkaktojnë përçarje apo përkeqësim të shëndetit për komunitetin, Keperawatanm Akademia (Nursing Akademia) Rrethit Wonogiri 'Giri Satria Husada së, ka mbajtur një seminar rajonal vendosjen e pa cigare. Ngjarja u mbajt në aktivitetet studio dhe të nxënit (SKB) Bulusulur Wonogiri dhe e ndjekur nga të gjithë studentët e Infermierise Akademisë.Asistent Drejtor (PD) 3 Nursing Akademia Satria Husada Giri, Nugroho prio Handono MKes skepticizëm, të themi, seminar paraqiti tre folës të përbëhet nga Drejtori i Infermierise Akademia NS Kristiana Falënderimi SKP Purwandari MKes, zëvendës kryetar i Asociacionit të mjekëve pulmonar Indonezi (PDPI) Dr Hadi Subroto Sp (K) MARS, dhe SH Maj DWI Kuswitanti MHum Wonogiri regjencë i Departamentit Juridik.Handono Sipas, worshop për përcaktimin e rajonit pa cigare, synon për të siguruar mbrojtje nga rreziqet e tymit të dorës së dytë, të sigurojë hapësirë ​​dhe një mjedis të pastër dhe të shëndetshëm për komunitetin, për të mbrojtur shëndetin publik në përgjithësi nga efektet negative të duhanit, parandalimin dhe eliminimin e rishtar varësinë kampusin duhanpirësit të prodhuesve të cigareve.Për këtë qëllim, kampus Nursing Akademia do të hapë një trajtim të klinikës shëndetësore të duhanpirësve dhe të sigurojë avokimin.Për të sjellë në kampusin në rajon pa cigare, do të pilotohet duke imponuar kufizime në fushat pirja e duhanit, duke krijuar një 'zonë e duhanit ". "Ne gjithashtu do të kryejë në mënyrë aktive e shtrirjes në rreziqet e pirjes së duhanit në shoqëri," tha Handono.Maj DWI Kuswitanti, tha Wonogiri ka iniciuar hapat për të bërë e (Perbup) Numri i dekretit: 21 nga 2010. Në të ardhmen, shtoi në maj, do të bëhet ligj për ndalimin e pirjes së duhanit në vende publike. Në cilat specifikuar sanksionet të jetë një pengesë për njerëzit që thyejnë ato.

60 vs 185 trilion trilion, 261 miliard rrjedhin, dhe nr.3Burimi: http://sosbud.kompasiana.com/2010/06/02/60-triliun-261-miliar-batang-dan-no-3/
Excellent! Cigare të shkaktojë vdekje të shumta, por ka një njeri i guximshëm për të thithur atë për hir të prestigjit dhe krenarisë!60000000000000 është mendimi i taksës së cigareve e shtetit të vitit të kaluar. Shumë prej tyre nuk janë?Por sipas studimit të Ministrisë së Shëndetësisë, në vitin 2007, ishte Shpenzimet e bëra për trajtimin e pirjes së duhanit arrijnë 185 trilion.Wow, shumë nuk është?Jo për të përmendur koston e promovime për të tërhequr dhe helm e cila duhet gjithashtu të arritur triliona e numrave.Ndër mirat dhe të këqijat e kësaj çështjeje duhanit, si dhe çështja e pirjes së duhanit është negativ, për Muhammadiyah duhet të lëshojë një fetva për cigare.Por fakti është pikërisht prodhimi i cigareve u rrit 6.5 për qind nga një vit më parë. Sepse në vitin 2010 vetëm ka arritur në 261 miliardë cigare.Doli se pasojat negative të duhanit dhe vdekja e kërcënimeve, nuk ka frikshme. Është vlerësuar çdo vit në 5 milionë jetëve të humbura të botës për shkak të tij. Kurajon e jashtëzakonshme e shoqërisë sonë.Fakti më i shquar është sipas OBSH-së ose Organizata Botërore e Shëndetësisë, Indonesia renditet e treta në drejtim të konsumit të cigareve në komunitetin botëror.Një total prej 65 milionë njerëz në Indonezi janë të duhanpirësve aktive. Ndërsa Kina u rendit e para (390,000,000) e ndjekur nga India (144 milion).Megjithatë, kur shikohet nga popullata dhe në një çështje e përqindjeve, natyrisht, Indonezia rendit i pari konstatohet.E madhe, apo jo?Pse është numri i pasojave negative të duhanit nuk ka mengetarkan zemrat tona për të lënë apo jo duhan?Përveç promovimit të - që është promovimi kaq i fuqishëm nga prodhuesit e cigareve që shpenzojnë miliarda në vit, është vetëdija e njerëzve nuk është ende plotësisht. Plus gjysma e biznesit të qeverisë - gjysmë për fushatën kundër pirjes së duhanit. Mund të shihet nga kostoja bruto.Në fakt më shumë tym të dorës së dytë mund të jetë irrituese për perokoknya vet, por ai është i bezdisshëm se njerëzit janë përreth.Pra, kini kujdes, ne mund të jetë jo-duhanpirësve vdesin për shkak të tymit të njerëzve të tjerë është tymi, ndërsa pirja e duhanit vetë shëndetin e tij të mirë! Simbolit Kompas.com)Çfarë është mengerihkan?* Të dhënat nga burime të ndryshme:Pirja e duhanit mund të përshpejtojë prishjen e kujtesës
Dëshmi e efekteve negative të duhanit përsëri, sipas hulumtimit.Ekspertët në Britani të Madhe tregon se pirja e duhanit mund të përshpejtojnë shkatërrimin e kujtesës, të menduarit, dhe të mësuarit, sidomos në mesin e njerëzve. Ky rezultat i shton një listë të gjatë arsyesh për duhanpirësit për të lënë menjëherë.
Nuk është sekret që ka të paktën një cigare në rreth 4.000 substancave kimike që janë të dëmshme për trupin e njeriut. Nuk është çudi që shumë studime kanë treguar se tymi i cigareve kishte një dorë të madhe në shkatërrimin e shëndetit.
Në një studim të kohëve të fundit të botuar në, 6 shkurt 2012 në revistën Arkivat e Psikiatrisë së Përgjithshme, të Severine Sabia nga University College në Londër dhe kolegët e analizuar të dhëna për rreth 5100 burra dhe më shumë se 2.100 femra. Studimi është kryer për të vlerësuar dhe analizuar të anketuarit funksionet që lidhen mendore, të tilla si kujtim, të mësuarit, dhe mendohet të përpunimit. \
Vlerësimi i funksionit mendor e të anketuarve kryer për tri herë gjatë 10 viteve të fundit. Ndërsa vlerësimi i statusit të duhanit e të anketuarve kryer gjashtë herë në 25 vitet e fundit. Mosha mesatare e të anketuarve ishte rreth 56 vjeç kur vlerësimi bëhet e parë.
Hulumtuesit gjetën se në mesin e njerëzve, pirja e duhanit është e lidhur me një aftësi të zvogëluar të cepat.Selain trurit më shumë, ulja ishte më e madhe në meshkujt që vazhduan për të pirë duhan gjatë periudhës së studimit.
Në mesin e të anketuarve që ndaluar pirjen e duhanit, një përpjekje për të lënë cigaren nuk duket shumë e dobishme. Hulumtuesit gjetën se njerëzit që lënë duhanin brenda 10 viteve të para vlerësimi i parë bëri ishte në rrezik të rënies mendore, lidhen kryesisht me "ekzekutivin" në tru. Megjithatë, ata që e kishin lënë duhanin për një kohë të gjatë, kanë tendencë të përjetojnë një rënie të ngadalshme në funksionin e trurit.
"Së fundi, rezultatet tona tregojnë se ka një marrëdhënie në mes të pirjes së duhanit dhe aftësinë e zvogëluar mendore, sidomos në moshën e vjetër," thanë kërkuesit.
Hulumtuesit shtoi se megjithëse rezultatet kanë gjetur një shoqatë midis duhanit dhe rënies mendore të njerëzve, por kjo nuk do të provojë kauzalitetit.
"Këto rezultate nënvizojnë se pirja e duhanit ka një efekt negativ në tru. Habit e pirjes së duhanit në moshën e mesme është një faktor që mund të ndryshohet, ku efekti mund të jetë ekuivalente me një ulje (funksioni mendor) për një mesatare prej 10 vjet," tha Dr Marc Gordon, shef i Neurologjisë në spitalin Kodër Zucker, Glen Oaks, NY, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.
Në këtë studim, hulumtuesit gjetën asnjë shoqatë midis duhanit dhe efektet e rënies në funksion mental në wanita.Alasan për këtë ndryshim gjinor nuk është shpallur nga jelas.Namun, mund të jetë e lidhur me faktin se njerëzit përgjithësisht priren për të pirë duhan më shumë se gratë.


info më shumë në gjuhë të tjera në një weblog shih më poshtë:
http://kekabah.blogspot.com/http://travelandhealthnews.blogspot.comhttp://entertainmentandgetextramoney.blogspot.comhttp://mjusuf.blogspot.com/http://computer-internet-usaha.blogspot.com/http://computer-internet-3d-animationsetc.blogspot.com/http://newsvideo-photo.blogspot.com/http://allsportcourseskursusolahraga.blogspot.com/http://computer-internet-bussines.blogspot.com/http://education-pendidikan-online.blogspot.com/http://jobvacancieslowongankerja.blogspot.com/http://soccercoursessepakbola.blogspot.com/http://moviemusicfilmmusik.blogspot.com/http://languagecourseskursusbahasa.blogspot.com/http://cookreciperesepmasakan.blogspot.com/http://clickbankbussinesbankdatabisnis.blogspot.com/http://entertainmentandgetextramone.blogspot.com/ (EKONOMIKE)

No comments:

Post a Comment